Üroloji Bölümü Uzmanını Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ürolog olarak bilinen üroloji bölümü doktorları hem erkeklerde hem de kadınlarda idrar yolları ile ilgili olan rahatsızlıklar ile ilgilenir. Bu alandaki rahatsızlıkların bulunduğu vücut bölümleri böbrekler, mesane, testis, böbrek üstü bezleri, prostat ve penis gibi bölümlerdir. Üroloji hem kadınların hem de erkeklerin rahatsızlıkları ile ilginse de hastalıklar kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde görülüyor. Erkeklerde görülen üroloji hastalıkları böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, addison hastalığı, prostat kanseri, böbrekte kist Üroloji bölümü uzmanını seçerken dikkat etmeniz gerekenler oluşumu, idrar yollarında taş olması, kronik böbrek rahatsızlığı gibi birçok hastalık sayılabilir. Üroloji bölümü kadın hastalıklarında Üroloji bölümü uzmanını seçerken dikkat etmeniz gerekenler ise genital siğiller, idrar yolunda oluşan enfeksiyon, akut renal yetmezlik, kist ya da tümör oluşması, böbrek taşı, kronik böbrek rahatsızlığı, idrar yollarında darlık meydana gelmesi, idrar kaçırma ve mesane kontrol bozukluğu gibi rahatsızlıklar sayılabilir.

Üroloji Bölümüne Hangi Şikâyetlerden Dolayı Gidilir?

Üroloji doktoruna insanlar birçok farklı hastalık nedeni ile gidebilir. Hatta bazı insanlar yalnızca bir nedenden dolayı değil birkaç nedenden dolayı gidebiliyor. Bunlardan bazıları idrar yaparken sızlama ve yanma hissi, idrar esnasında kan ya da kırmızımsıÜroloji bölümü uzmanını seçerken dikkat etmeniz gerekenler  sıvı görülmesi, cinsel ilişki sırasında genital bölgede ağrı hissinin ortaya çıkması, idrar kaçırma ya da idrarın kötü kokması, idrar yaparken zorlanma ve sık sık idrara çıkma gibi nedenlerdir. Bazıları psikolojik olarak görülürken bazıları ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle birkaç kereden fazla tekrarlayan nedenlerle karşılaştığınızda üroloji doktoruna gitmeniz öneriliyor. Rahatsızlığınız farklı Üroloji bölümü uzmanını seçerken dikkat etmeniz gerekenler bir alana giriyorsa doktorunuz bu konuda sizi ilgili olan doktora da yönlendirebilir. Aynı zamanda ciddi bir rahatsızlık durumunda uzman doktor olarak sizlere tedavi sürecini, bu süreçte ne tür işlemler yapılacağını ve hastane koşullarını da açıklayarak bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Üroloji Bölümü Doktoru Hangi Hastalıklara Bakar?

Üroloji ile ilgili bir sorun yaşadığınızda bu sorunu çözmek için iyi bir uzman doktor bulmanız gerekiyor. Başarılı bir doktor sayesinde hastalık sürecini daha kolay atlatabilir ve hastalığın tekrarlamasını da engelleyebilirsiniz. Bir üroloji doktoruna gitmeden Üroloji bölümü uzmanını seçerken dikkat etmeniz gerekenler önce doktor hakkında ön araştırma yapabilirsiniz. Doktorun diğer hastalarından bilgi alabilir ve tedavi yöntemlerini araştırabilirsiniz. Seçim yaparken aynı zamanda uzman doktorun eğitim bilgilerine de Üroloji bölümü uzmanını seçerken dikkat etmeniz gerekenler dikkat etmeniz gerekiyor. Her hastalığın farklı bir tedavi yöntemi olduğu için bir doktora tedavi olmadan önce farklı doktor görüşleri almanız da öneriliyor. Hastalık hakkında kesin bilgi edindikten sonra tedavi sürecine geçmeye karar verebilirsiniz.