Üroloji Bölümü Hakkında Gerekli Temel Bilgiler

Kolayca hastalanıyor ve hastalığımızın peşinde düşüyoruz. Günümüzde insanlar olarak çeşitli hastalıklarla her gün yüzleşiyoruz. Çaresini bulmak, sebebini öğrenmek, tedaviyi ve gereken hizmeti almak içinse hastanelere gidiyoruz. Hastalığımıza Üroloji bölümü hakkında Gerekli temel bilgiler uygun bölümü seçip o bölümün doktoruna gözüküyoruz. O bölümlerden birisi de Üroloji bölümüdür. Bu hasta bakımındaki Üroloji bölümü hakkında Gerekli temel bilgiler tıp dallarından ”Üroloji” bölümü hakkında bazı bilgiler aşağıdaki gibidir.

Üroloji’nin Sözlükte Kelime Anlamı Nedir, Üroloji Alanı Kimlere Bakar?

Üroloji kelime anlamının karşılığı en açıklayıcı haliyle aslında Üroloji bölümü hakkında Gerekli temel bilgiler şudur; idrar boşaltım yollarının, erkeklerde de üreme organının yapısıyla, geçirebileceği hastalıklarla, ve bu hastalıkların da çeşitli tedavi yöntemleriyle uğraşan tıbbın cerrahi bir dalıdır diyebiliriz.

Bölüm kadın erkek ayırt etmeden iki cinsiyete de hizmet verir. Ancak kadınlarda bazı durumlar ”Kadın Doğum” alanına girdiğinden Üroloji bölümü hizmet vermeyebilir. Üroloji bölümü hakkında Gerekli temel bilgiler Bu gibi durumda yaşanılan duruma göre bir alana başvurulmalıdır böylece doğru ve gereken hizmeti, tedaviyi alabilir kişi.

Üroloji kelimesinin eş anlamı ”Bevliye”dir. Bu cerrahi dalda uzmanlaşmış cerrahlara ise ürolog denir.

Üroloji Bölümünde Hangi Durumlara Bakılır, Üroloji Alanına Hangi Sorunları Yaşayan Hastalar Gidebilirler?

Üroloji alanında ilgilenilen durumlardan bazıları aşağıdaki gibidir ancak aşağıdakilerle sınırlı değildir.

  • İdrar boşaltım yollarına bağlı olan durumlar
  • Üreter, mesane alanlarında meydana gelip oluşabilecek taşlar, kumlar, kristaller
  • Böbrekte meydana gelen taşlar, kumlar, kristaller
  • Çeşitli bölgelerde yaşanabilecek mikrop kapmaları, iltihaplanmalar
  • Üreme organına bağlı şekilsel veya da işlevsel sorunlar, hastalıklar
  • Erkeklerde cinsel organda bulunan sorunlar örneğin isteksizlik, erken boşalma, geç boşalma, şekil bozukluğu, yanlış sünnet, kırılma, kopma gibi yaşanan çeşitli problemler
  • Sıkıntılı boşaltım yapma ve hatta yapamama
  • İdrarın normalden farklı şekillerde kanlı, koyu renkli gelmesi
  • İlgili alanlarda meydana gelebilen kistler, yumrular, kitleler

Üroloji Alanından Hangi Hizmetleri Alabilirsiniz?

Doktor tarafından yapılan kişisel müdahaleler Üroloji bölümü hakkında Gerekli temel bilgiler sonucunda yaşanılan sıkıntı veya varsa hastalık kesin olarak belirlenmişse buna bağlı olarak tedavinize de karar verilir. Tedavi hastanın bizzat yaşadığı sıkıntıya göre kişisel, özel olarak belirlenir. Üroloji alanında gerekli olduğu durumlarda ameliyat, ilaç tedavisi veya birçok çeşitli desteği, hizmeti bir hasta olarak durumunuza uygun alabilirsiniz.