Total Diz Protezi Nedir?

Total diz protezi bozulmuş olarak karşımıza çıkan eklem yüzlerinin metal aynı zamanda polietilen malzemeden üretilen ve ağrısız bir biçimde eklem hareketinin yapılabilmesi için oluşturulan özel bir parça olarak karşımıza çıkmaktadır. Bakıldığında total diz protezi uygulamasını ilk olarak 1968 senesi içerisinde uygulandığı görülüyor. Bu yıldan sonra gerek cerrahi teknikler gerekse imalatta kullanılan malzemeler ve tasarım alanından da ilerlemeler kaydedildiğiniden dolayı günümüzde daha başarılı bir tedavinin ortaya çıktığı bilinmektedir.

Total Diz Protezi Ne Zaman Yapılır?

Total diz protezi yapmak için belli bir zamanın olması gerekiyor. Uygulama yapılacak kişinin yürüme ya da merdiven çıkmak gibi aktiviteleri yapamama durumunda ve eklemlerde ileri seviyedeki harabiyet sonucunda total diz protezi ameliyatının yapılması önerildiği görülüyor. Bu tedavi uygulandıktan sonra ise ekstra olarak istirahat, çeşitli ilaçların kullanımı, fizik tedavilerin uygulanması ve çeşitli enjeksiyonlar gibi tedavi yöntemlerinin bu tedaviye eşlik ettiği gözleniyor. Genellikle bu tedavi yöntemi 60 ile 80 yaş arasındaki kişiler de tercih edilmektedir ancak romantik artrit ve kemik erimesi gibi diğer hastalıklar hastanın bünyesinde yer alıyorsa daha erken yaşta bu tedavi yönteminin önerildiği görülebilir.

Total Diz Protezi Nasıl Yapılır?

Total diz protezi günümüzde oldukça uygun aynı zamanda güvenli bir şekilde yapılan epidural anestezi yapılarak uygulanan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bu anestezi şeklinden dolayı total diz protezi yapıldıktan sonra hem ameliyat sırasında hem de ameliyattan sonra kişilerin ağrısız 1 dönem geçirmesi sağlanmaktadır. Baktığımızda epidural anestezi sonrasında kişilerin diz bölgesinde 12 santimetre ya da bu değere yakın değerlerde bir kesinin yapıldığı görülürken bunun sonrasında ise menisküs ve sinoviyal sıvı gibi yumuşak dokuları güzel bir şekilde temizlendiği de söylenmektedir. total diz protezi nedir Daha sonra ise Total diz protezi yerleştirilmekte ve genellikle ameliyatlar bir saat içinde getirilmektedir. Ameliyat sonrasından bir gün sonrası hasta destek ile ayağa kaldırılması ve yürüyebilir hale geldikten sonra ise taburcu işleminin yapıldığı gözlenmektedir.

Total diz protezi genellikle 15 ile 20 yıl arasında kullanılmakta daha sonra ise tekrar yerleştirilmek için çıkarılmaktadır.

Ayrıca hastanemizden randevu almak için bizi arayabilir yada online randevu alabilirsiniz.