Ses Ve Konuşma Bozuklukları Neden Olur

Konuşma, ses bozukluğu doğru konuşma seslerinin üretilememesi durumudur. Bu durumda üretilen konuşma sesleri anlaşılmaz veya yanlış anlaşılır. Ses ve konuşma bozukluklarının bazı türleri doğuştan olurken bazıları ise sonradan ortaya çıkmaktadır. Genetik faktörler ses ve konuşma bozukluklarına Ses ve konuşma bozuklukları neden olur neden olurken aynı zamanda bazı kalıtsal nedenlerde etkileyebilmektedir.

Ses Ve Konuşma Bozuklukları Nedenleri

Ses ve konuşma bozukluklarının pek çok nedeni bulunur. Bu nedenler arasından bazıları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Çocuklarda görülen zeka geriliği,
  2. İşitme de meydana gelen sorunlar,
  3. Erken doğum gibi nedenlere bağlı olarak çocukta gelişen gelişim bozuklukları veya kusurları,
  4. Otizm ve genetik faktörler,
  5. Öğrenme güçlüğü ve bir takım nörolojik etkenler neden olabilmektedir.

Görüldüğü gibi ses ve konuşma bozuklarının hem kalıtsal hem çevresel hem de Ses ve konuşma bozuklukları neden olur fizyolojik nedenleri bulunmaktadır. Konuşma ve ses bozukluğu tedavi sürecinde öncelikle rahatsızlığa neden olan faktör incelenmelidir. Bu faktöre uygun olacak bir tedavi yöntemi seçilmelidir.

Ses Ve Konuşma Bozuklukları Türleri

Ses ve konuşma bozukluklarının pek çok türü bulunmaktadır. Bunlardan biri de artikülasyon bozukluklarıdır. Konuşan kişi bu durum ile karşı karşıya kalmış ise heceleyerek Ses ve konuşma bozuklukları neden olur konuşur ve dinleyenlerin anlaması güçleşir. Diğer bir konuşma ses bozukluğu türü ise ses ve rezonans bozukluklarıdır. Bu tür sorun yaşandığında ise ses kalitesi, perdesi ve yüksekliği bozuktur. Bu da kişiye konuşurken güçlük ve ağrı verir. Bir diğer konuşma ses bozuklukları ise akıcılık bozukluğudur. Halk arasında kekemelik olarak bilinen türün özelliklerini taşımakta konuşmacı konuşurken bazı yerlerde istemeden de olsa duraklamaktadır.

Ses Ve Konuşma Bozuklukları Tedavisi

  Ses ve konuşma bozukluğu tedavisinde öncelikle rahatsızlığın ortaya çıkma sebebi, Ses ve konuşma bozuklukları neden olur faktörü açığa çıkarılmaktadır. Daha sonra ise hangi tür bir ses ve konuşma bozukluğu olduğu tespit edilmektedir. Sesin kendisinde, kalitesinde mi yoksa akışında, dilde mi sorun var bu tespit edilerek ona uygun bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Ses ve konuşma bozukluğu yaşayan kişiler mutlaka uzman, işinin ehli olan hekimlerden ve doğru hastanelerden yardım almalıdır. Bu sorunu yaşayan kişiler Doğa Hastanemize uğrayabilirler. Doğa Hastanesi Akşemseddin Mahallesi, Doğan Araslı Caddesi, No:4 Esenyurt/İstanbul adresindedir. Bizlere +90 (212) 690 30 41 iletişim numaralarından ulaşabilirsiniz.