Sağlıklı Beslenmede Bol Su İçmenin Önemi

Su, hayatın kaynağı ve canlı vücudunun vazgeçilemez bir besin ihtiyacıdır. Susuz kalan bir vücut pek çok hastalığa davetiye çıkarırken, yeteri miktarda su alan bir vücut olası pek çok hastalığın önüne geçebilmektedir.
Su İçmenin Önemi

Su, vücudumuzun yaklaşık yüzde yetmişini oluşturmaktadır. Bütün iç ve dış organların işlevini eksiksiz yerine getirebilmesi, vücudun su ihtiyacının tam olarak karşılanmasına bağlıdır. Susuz kalma durumunda vücutta en büyük zararı böbrekler görmektedir. Susuzluk böbrekleri iflas ettirebileceği gibi zekada gerilemeye, vücutta aşırı yorgunluğa, kan miktarında azalmaya sebep olabilmektedir. sağlıklı beslenmede bol su içmenin önemi Böbreklerde kum ve taş oluşumunun sebebi de vücudun susuz kalmasıdır. Kısacası su hayat kaynağıdır denilebilir. Peki, günlük su tüketim miktarı ne kadar olmalıdır? Bayanlarda ve erkeklerde günlük su tüketim ihtiyacı metabolizma yapılarının farklılıklarından sağlıklı beslenmede bol su içmenin önemi dolayı aynı değildir. Bayanlarda günlük su ihtiyacı 2,7 litre civarında iken erkeklerde ise bu miktar 3,7 litredir. Sıcak havalarda vücudun su ihtiyacı arttığı için günlük su tüketim miktarı da artırılmalıdır.

Suyun Sayısız Faydaları

  • Beyin, vücudun temel yapı taşlarındandır. Beynin yüzde seksen beşini su oluşturmaktadır. Su miktarı yetersiz kalırsa kişide stres ve gerginlik görülür. Yani su stresin sağlıklı beslenmede bol su içmenin önemi önüne geçerek kişiye verimli bir hayat sunar.
  • Vücudun bir diğer yapı taşı kalptir. Günümüzde çok sık yaşanan kalp krizlerinin en büyük sebeplerinden biri de vücudun susuz kalmasıdır. Susuzluk yalnızca kalp krizine değil çarpıntı, ritim bozukluğu, kalp yetmezliği, tansiyon dengesizliği gibi ciddi problemlere de yol açabilir.
  • Su, derinin bileşenlerini sabit bir seviyede tutarak kişiye genç ve dinamik bir görünüm verir. Cildi yumuşatır, nemlendirir ve arındırıcı bir bakım sağlayarak parlatır.
  • Su, vücut ısısını dengeleyerek büyük sıkıntılar yaratan sağlıklı beslenmede bol su içmenin önemiödemin vücuttan atılmasına katkı sağlar.
    • Sindirimi kolaylaştırır ve özellikle kilo problemi yaşayan bireyler için yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Daha detaylı bilgi ve uzmanlarımızdan faydalanmak için Akşemseddin Mahallesi, Doğan Araslı Caddesi, No:4, Esenyurt/ İstanbul telefon:+90 212 690 30 41 iletişim bilgilerini kullanarak merkezimize gelebilirsiniz.