prostat nedir  erkeklerde bulunan mesanenin altında idrar borusunu çepeçevre saran kestane büyüklüğünde bir salgı bezidir. Yaş ilerledikçe prostat da yaşa bağlı olarak büyümektedir. Hormonların etkisi ile yaş ilerledikçe prostat da büyüme göstermektedir. Özellikle 45-50 yaşlardan itibaren prostatta geniş çaplı büyümeler meydana gelmektedir. Prostat insan vücudunda iki farklı şekilde görülmektedir. İyi huylu prostat ve kötü huylu prostat olarak karşımıza çıkmaktadır. Prostat insan vücudunda belirli bir yaştan sonra değil doğuştan itibaren meydana gelmektedir. Prostat belirli bir yaştan sonra hormonların etkisiyle büyüme gösterebilmektedir. Prostatın büyümesi yaşlandıkça insan vücudunda meydana gelen bazı değişiklikler gibi normal olarak büyümektedir.

 

Prostatın Belirtiler

Prostat ortaya çıktıktan sonra insan vücudunda birçok belirti meydana gelmektedir. İlk olarak idrar yaptıktan sonra boşalamama hissidir. Sık sık idrara gitme de prostatın bir diğer belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Prostatın bir diğer belirtisine bakacak olursak idrar yaparken sık sık kesilmeler meydana gelmesidir. İdrar yaparken kılmak zorunda kalmak ve yanmaya benzer bir acı hissetmek de prostatın bir diğer belirtisinden bir tanesidir. İdrar yaptıktan sonra damlamaların olması da prostatın bir diğer belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu belirtiler ortaya çıktıktan sonra hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tetkik ve testleri yaptırmanız gerekmektedir.

 

Prostatın Tedavisi

Prostat tedavisi olan bir hastalıktır. Eğer kansere dönüşmemişse prostatın ilaç ve cerrahi müdahalelerle kontrol altına alınabilmektedir. Ortadan kaldırılması mümkündür. Prostat iyi huylu ve kötü huylu olarak karşımıza çıkmaktadır. İyi huylu prostatların tedavisi daha kolay olmaktadır. Her 4 erkekten birini etkileyen iyi huylu prostatın büyümesi sonucunda 15 dakikaya kadar tedavisi yapılabilmektedir. Mikrodalga ile yapılan bu tedavi ile kısa süre içerisinde hasta eski sağlığına kavuşabilmektedir. Özellikle ameliyat stresi yaşamak istemeyen hastalarda bu tedavi yöntemi oldukça etkili olmaktadır. Bugüne kadar 20 binden fazla hastaya uygulanan Bu yöntem ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yapılan cerrahi müdahaleler sonucunda hasta eski sağlığına kavuşabilmektedir. Seksüel problemlerde bu tedavi yöntemleri prostat nedir sonucunda en aza indirilerek hastanın eski sağlığına kavuşması sağlanmaktadır. Daha farklı tedavi yöntemleriyle de bu hastalık tedavi edilmektedir. Lazer yöntemi açık ameliyat yöntemi gibi diğer farklı yöntemler ile de tedavi edilebilmektedir. Ayrıca hastanemizden randevu almak için bizi arayabilir yada online randevu alabilirsiniz.