Parkinson Nedir?

Parkinson hastalığı kademeli olarak sürekli artış gösteren ve ilerleyen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Parkinson hastalığı insan vücudunda yol açtığı pozisyon bozukluklarından bazıları bacak çene kol ve yüzün titremesi gibi belirtiler olarak görülmektedir. Bu hastalık zaman geçtikçe yani kişinin yaşlanmasına bağlı olarak artış göstermektedir. Bu hastalık zaman geçtikçe ilerler ve kişi de konuşma zorluğu yürüme zorluğu ve günlük hayattaki basit ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak şekilde sonuçlara neden olmaktadır. Parkinson hastalığının tedavisinin olup olmadığı sorusuna bakacak olursak Parkinson hastalığının belirli bir tedavisi yoktur. Ancak yapılan ilaç tedavisi sonucunda bu hastalık belirli bir ölçüde hafifletilebilmektedir. Ancak kesin olarak bir çözümü yoktur. Bazı durumlarda ise semptomların iyileştirilmesi için insan beyninin belirli bölgelerine çeşitli cerrahi müdahaleler de yapılabilmektedir.

 

Parkinson Belirtileri

Parkinson hastalığının belirtilerine bakacak olursak Parkinson hastalığı insan vücudunun hareketlerinde önemli ölçüde etki gösteren bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Parkinson hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu hastalık insan vücudunda ortaya çıktıktan sonra ilk belirtileri fark edilemeyecek kadar hafif olabilmektedir. İlk olarak başlangıç aşamasında bu hastalığın belirtileri vücudun tek tarafında meydana gelmektedir. Zaman ilerledikçe vücudun her iki tarafına yayılmaktadır. Bu hastalığın en önemli belirtilerinden bir tanesi de titremedir. Ellerde meydana gelen titreme el baş parmağının kontrolsüz hareketleri dudak ve çenede titremeler bu hastalığın belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak her el titremesi de Parkinson hastalığı anlamına gelmez.

 

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Parkinson hastalığının kesin parkinson nedir bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak hastalığın yol açtığı belirtiler ve sorunlar belirli müdahaleler sonucu kontrol altında tutulabilir. Parkinson hastalığının ortaya çıkardığı sorunlar kontrol altına alınması büyük oranda erken teşhise bağlıdır. Parkinson hastalığı ilk olarak insan vücudunda hafif belirtilerle ortaya çıkmaktadır. İnsanın yaşı ilerledikçe Bu hastalık ilerleyerek kişide daha büyük sorunlara sebep olmaktadır. Günlük hayatını etkileyecek dereceye gelmektedir. Parkinson hastalığı için kesin tedavi sonuçlu bir cerrahi müdahale söz konusu değildir. Ancak belirli ilaçlar ve küçük çaplı müdahaleler sonucu insan hayatını daha kaliteli bir şekilde getirebilmektedir. Ayrıca hastanemizden randevu almak için bizi arayabilir yada online randevu alabilirsiniz.