Ortopedi Uzmanı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ortopedi bölümü kas ve iskelet sistemi içerisinde yer alan tüm hastalıkları inceleyen bir bölümdür. Ortopedi bölümü genel olarak teknolojinin tüm olanaklarından yararlanarak hastalığı teşhis ve tedavi eden bölümdür.

 

Özellikleri Nelerdir, Kimler Gider?

Ortopedi bölümünün birçok alt dalı vardır. Bu alt dallardan bazıları: “Ortopedik Onkoloji, Omuz ve Dirsek Cerrahisi, Diz Cerrahisi vb.” şekilde ilerlemektedir. Ortopedi bölümüne giden hastaların genellikler fiziksel bir sorunu mevcuttur. Örneğin bacak veya ayak kırığı, kemik iltihapları, kol kırığı, parçalı kırıklar (ameliyat gerektirir) vb. neredeyse tamamı fiziğe dayanan sorunlar ışığında hastalar ortopedi bölümünü tercih etmektedir.

Hastaların genel olarak gitme sebepleri küçük veya büyük bir ağrı ile başlar. Doktorun teşhisi koyması adına istediği bazı şeyler vardır. Örneğin röntgen çektirmek, doktor bu gibi işlemleri uyguladıktan sonra öncelikle problemin onun bölümü ile alakalı olup olmadığına göz atar. Eğer sorun onun bölümü ile alakalı bir şey değilse ilgili bölüme hastayı sevk eder.

Ortopedi Bölümünde Hangi Hizmetler Verilir?

Bir hastanın sağ ayağına basamama sorunu ile ortopedi doktoruna geldiğini düşünelim. Doktor ilk olarak hastanın ayağına bir ön bakış yapar. Eğer ayağın biçiminde bir bozulma, ezilme gibi belirtiler varsa doktor kırık veya ezik olmasını ayırt etmek adına hastayı röntgen çekimine yollar. Hastanın röntgeni çekildikten sonra hasta tekrardan doktora gider. Doktor da röntgene bakarak kırık veya ezik ise gerekeni yapar. Durumun kırık olduğunu varsayalım. Bu durumda doktor hastayı hastanedeki alçı odasına yollar. Hasta alçı odasındaki hemşirelere giderek doktorun çıkarttığı raporu verir ve oradaki hemşireler gerekeni yaparlar. Alçı yaparken hemşirelerin talimatlarını dinlemek oldukça önemlidir. Aksi taktirde yapılan alçı yamuk veya yanlış yapılırsa kemiğin kaynama sürecinden sonra yamuk kaynaması oldukça muhtemel bir durumdur. Bu yüzden hastanın hemşirelerin verdiği talimatları tam anlamıyla doğru bir şekilde dinlemesi gereklidir.

Bu süreçten sonra doktorun hasta adına yapabileceği pek bir şey yoktur. Doktorun talimat ettiği süreden sonra hastanın alçısını çıkartmaya gelmesi beklenmektedir. Spiral taşı dediğimiz makineye benzer onun küçük olanı ile alçı doğru ve düzgün şekilde kesilerek çıkartılır. Doktor kemiğin kaynamasının düzgün olduğundan emin olmak adına hastayı tekrar röntgene yollar. Bu durumdan sonra hastanın yürümesi beklenir fakat uzun bir süre kullanılmamış bir ayak ile yürümek oldukça zordur. Hasta değnekler yardımı ile yürümeye başlar. Fakat eğer hasta alçının alınmasının ardından 2-3 ay sonrasına kadar hala düzgün bir şekilde yürüyemiyorsa. Bu sefer de ortopedinin başka bir hizmeti olan fizik tedavisi sağlanır.

Hastaya seanslar şeklinde verilen bu tedavi sayesinde hasta eski sağlıklı ayağına tekrardan kavuşmaktadır.