Orta Kulak Basınç Rahatsızlığı Nedir, Neden Kaynaklanır?

 Kulak vücudumuzun en hassas organlarından biridir. Ana organlar arasında ilk sıralarda yer alan kulakta bazı kişilerde çeşitli sebeplerden dolayı basınç rahatsızlığı meydana gelebilmektedir. Kulakta bulunan östaki borusu yutak ile orta kulağı birbirine bağlamaktadır. Bu boruda oluşan tıkanıklık, hasar gibi durumlar orta kulakta basınca, duyma kaybına neden olmaktadır. Kulakta basınç sorunu yaşayan insanların hayatları olumsuz yönde etkilenirken duyma, işitme kayıplarına da neden olduğu için mutlaka alanında uzman bir doktordan yardım alınmalı ve tedavi olunmalıdır.

Orta kulakta basıncın nedenleri

  Orta kulakta oluşan basıncın pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

  1. Kulakta oluşan kir: Kulakta oluşan kir eğer gerekli miktarda ise kulağı zararlı maddelerden ve bakterilerden korumaktadır. Ancak kulak kirinin fazla üretilmesi ise kulakta tıkanmaya, tıkanma ise kulak içinde basınca neden olmaktadır.
  2. Dış kulak iltihabı: Bu durum genellikle yüzme veya duş sonrası kulak kirinin tamamen yok olduğu sırada meydana gelmektedir. Kulak kirinin yok olması ve çok azalması durumunda bakteri, kir, toz kulağa girerek kulakta basınç oluşumuna, duyma kaybına neden olmaktadır.
  3. Basınç travması: Uçağa binildiğinde veya tüplü dalış yapıldığında kulaktaki basınç aniden azalıp artmaktadır. Bu durumu kontrol edemeyen östaki borusu ise kulakta Orta kulak basınç rahatsızlığı nedir basınç olmasına neden olmaktadır.
  4. Kulakta basınç oluşmasının diğer nedenleri ise; alerji, iltihap, burun tıkanıklığı, viral enfeksiyonlar, bademcik şişmesi, orta kulak iltihabı, doğumsal rahatsızlıklar, tümör, iç kulak hastalıkları, bazı ilaçların yan etkileri olarak sıralanmaktadır.

Orta kulak basınç rahatsızlığının tedavisi

  Çeşitli sebeplerden dolayı orta kulakta basıncın oluşması duyma kaybına varacak kadar ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden kulakta oluşan ve uzun süre geçmeyen basınç durumunda mutlaka hekime danışılmalı ve gerekli tedavi uygulanması sağlanmalıdır. Orta kulak basınç Orta kulak basınç rahatsızlığı nedir rahatsızlığı olan kişiler Doğa Hastanemizi tercih edebilirler. Hastanemizin uzman ve işinin ehli olan doktorları sayesinde sorununuz kısa sürede hallolurken sizlere kaliteli bir hizmet sunulmaktadır. Doğa hastanemiz Akşemseddin Mahallesi, Doğan Araslı Caddesi, No:4 Esenyurt/İstnabul adresinde bulunmaktadır. +90 (212) 690 3041 iletişim numarasından istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.