Miyop Nedir?

İnsanların göz hastalığı olarak yakalandığı hastalıklardan biri de miyop olarak karşımıza çıktığını söylemek lazımdır. Baktığımızda miyop en basit anlamı ile uzak mesafeyi net bir şekilde görememe olarak biliniyor. Ayrıntılı bir şekilde bu hastalık tanımlamak gerekirse göze gelen ışığın paralel bir şekilde gelmesi ve retina bölgesinde odaklanması olarak biliniyor. Bu hastalığa sahip kişiler uzağı göremediğinden dolayı genellikle gözlerini kısarak uzak mesafeleri baktıkları gözleniyor.

Miyop olan kişiler genellikle kendisini miyop olduğunun farkına varmaktadır. Bunun sebebi ise uzakta olan nesnelerin mesafe uzaklaştıkça daha da fazla netliğini kaybetmesi ve bunun mantıklı bir husus olarak kavraması olarak biliniyor.

Miyop olan kişilerin bu hastalığın nedenlerine bakıldığında birçok kişi genetik olduğunu söylemektedir. Aslında bir miyop olan kişiler genellikle gözlerini çok fazla yoran ve bu yorgunluğu ise yakından yapılan işlerle yapan kişilerin olduğu gözleniyor. Baktığımızda doktor, kuyumcu ve bilim adamı gibi kişilerin bu hastalığa daha fazla yakalandığı gözleniyor. Yani bir şeye çok fazla yakından bakan kişiler aynı zamanda az ışıkta okuma ya da yazma işlemi yapan bireylerin miyop rahatsızlığı konusunda daha güçsüz olduğu biliniyor.

Miyop Belirtileri

Miyop rahatsızlığı genellikle okul çağı döneminde yer alan bireylerin karşılaştığı bir göz hastalığı olarak biliniyor. Ancak bu yaştaki kişiler bu hastalığın farkına varamadığından dolayı ileriki evreler de bu hastalığın daha da ilerlediği gözleniyor. Yani miyop belirtisi olarak karşımıza uzağı görememe belirtisi çıkmaktadır. Zaten bu hastalığın teşhisinde kullanılan tek belirti uzağı görememe olarak biliniyor. miyop nedir Bu konuda en detaylı bilgiyi ise bu konuda uzman olarak çalışma yapan göz doktorlarının vermesi daha mantıklı bir kadardır.

Miyop Tedavi

Miyop hastalığının tedavisinde pek çok yöntemin kullanıldığını söylemek lazımdır. Bakıldığında bu hastalığın tedavisinde genellikle klasik yöntem olarak bilinen gözlük yöntemi tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Bunun yanında lenste tedavi seçeneği olarak kullanılan bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Alternatif seçenek olarak bilinen bir diğer tedavi yöntemi ise lazer tedavisi olarak bilinmektedir. Tabii ki de lazer yöntemiyle tedavi olabilmek için belli başlı şartlar yer almaktadır. Öncelikle lazer tedavisi olmak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olması bunun yanında son bir yıl içinde göz numarasının hiçbir şekilde değişmemiş olması romatizma ve ya şeker hastalığı gibi hastalığının olmaması gibi birçok şartın hastalığın özellikleri arasında yer alması gerekir.
Ayrıca hastanemizden randevu almak için bizi arayabilir yada online randevu alabilirsiniz.