Menisküs Nedir?

Menüsküs hastalığı genel olarak sporcu hastalığı olarak bilinmektedir. Menüsküs hastalıklarının en sık görülen ise menüsküs yırtıkları olarak görülmektedir. Dizlerdeki zorlama sonucu görülen bir sağlık sorunu olan menüsküs hastalara ciddi ölçüde sıkıntılar çıkarmaktadır. Vücutta en sık yaralanan bölgelerden birisi olan menüsküs diz ekleminin ortasındaki kıkırdak parçasına verilen addır. Bu Yapı düz ve lastiksi bir dokudan meydana gelmektedir. Diz ekleminin yüzeyini kaplar ve onu yastık gibi destekler. Menüsküs dizdeki kısım olarak meydana gelmektedir. Menüsküsler iç ve dış olarak ayrılmaktadır. Menüsküsler dizdeki en büyük iki kemiğin kesiştiği nokta şeklinde mevcut olan ince yastıktıkçıklardır. Dizleriniz hafif bükülü ve üzerine yük bindiği durumlarda vücudumuzun kuvvetlice döndüğünde menüsküs yırtığı meydana gelebilmektedir. Menüsküs yırtılmaları ilerleyen yaşlarda daha sık olarak karşımıza çıktığı görülmektedir.

 

Menüsküs Nedenleri

 

menisküs nedir Menüsküs hastalığının nedenlerine bakacak olursak bir çok basit nedeni bulunmaktadır. Ani dönüşler zorla bükülme sonucunda dize direkt temas ve basınç artışına sebep olan aktiviteler ve hareketler yırtılmaya sebep olabilmektedir. Bunların yanında derin bir şekilde çömelme veya ağır kaldırma da menüsküs yırtıklarının sebeplerinden bir tanesidir. Bu sebeple birçok sporcu menüsküs yırtılması riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Tenis, basketbol, futbol gibi ani dönüşler ve duraklamalar gerektiren spor dalları ile ilgilenen sporcular risk grubunda yer almaktadır. Menüsküs sağlık sorunları insan yaşı ilerledikçe görülme riski de artmaktadır. Özellikle 30 yaş üstü bireylerde menüsküs görülme oranı daha fazla olmaktadır. Çömelme, atlama, sıçrama gibi hareketleri gerçekleştirmek isteyen bireylerde daha çok görülebilmektedir. En belirgin menüsküs belirtileri ağrı, şişme, hareketler, diz kitlenmesi gibi nedenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Menüsküs Tedavisi

 

Menüsküs belirtileri ile karşılaşan hastalar en yakın zamanda doktora başvurmaları gerekmektedir. Menüsküs şikâyeti ile doktora başvuran hastalar üç farklı şekilde tanı ve testlerden geçmektedir. Fiziksel test, görüntüleme testleri ve artroskopi gibi test ve tetkiklere tabi tutulmaktadır. Yapılan testler ve tetkikler sonucunda hastaya gerekli tedavi ve cerrahi müdahale belirlenmektedir. Bunun sonucunda hasta ameliyata alınarak kısa bir süre içerisinde menüsküs tedavisi uygulanmaktadır. Ve hasta eski sağlığına kavuşarak günlük hayatına devam etmektedir.

Ayrıca hastanemizden randevu almak için bizi arayabilir yada online randevu alabilirsiniz.