KOAH Nedir?

KOAH özellikle sigara dumanından zarar gören ya da diğer zararlı gazlar ile hava yollarının tıkanması ile oluşan akciğer hastalığı olarak bilinmektedir. KOAH açılmış ismi ile kronik obstrüktif akciğer hastalığı olarak akciğer yollarına iltihaplanması olarak bilinmektedir. Baktığımızda bu hastalık uzun süredir havayollarında tıkanmaya neden olan aynı zamanda ilerleyici ve geri dönüşü olmayan bir hastalık olarak bilinmektedir. Baktığımızda bu hastalık da önlenme ihtimali ve tedavi edilme ihtimali söz konusu olmaktadır.

KOAH hastalığı içerisinde nefes darlığı ve kronik öksürük gibi çeşitli belirtileri varlığı söz konusudur. Genellikle bu hastalığa yakalanan kişilerin sigara bağımlıları olduğu gözlenmiştir.

KOAH Görülme Sıklığı

Koah hastalığının görülme sıklığı genellikle 40 yaş üstü bireylerde yüzde 15 ile yüzde 20 arasında değişmektedir. Sigara içen her beş kişinin birinde KOAH hastalığı görülüyor. Bakıldığında Dünya nüfusu içerisinde 210 milyon civarında bir bireyin bu hastalığa yakalandığı bilinmektedir. Türkiye sınırları içerisinde ise 3 ile 5 milyon arasında kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan birey yer almaktadır. Baktığımızda ülkemiz sınırları içerisinde ölüm nedenleri arasında bu hastalığın sıralaması 3. Sırada yer alıyor.

KOAH Belirtileri

KOAH hastalığının en belirgin belirtileri nefes darlığı ve kronik öksürük aynı zamanda balgam çıkarma olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk zamanlar hastalığa yakalanan kişilerin öksürük yakınması ile karşı karşıya kaldığı ve bunun sebebinin ise sigara içimine bağlı olduğu görülmektedir. Bireylerin o aşamada hastalığına tanı konulur ise tedavi edilme şansının yüksek olduğu bilinmektedir. Nefes darlığı belirtisi ise ilk zamanlar uzun mesafe yürünmesi veya merdiven çıkmak gibi aktivitelerde ortaya çıkan bir belirti olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle nefes darlığı gribal enfeksiyon eşliğinde daha da artış göstermekte ve kış aylarında bu artışın da daha fazla olduğu bilinmektedir.

Nefes darlığına eşlik eden diğer belirtiler koah nedir ise uykudan uyanma, beslenmede bozulma, kilo kaybetme olarak biliniyor. Kişilerin ayrıca oksijen yetersizliğine bağlı olarak morarma ve yorgunluk gibi belirtiler ile de karşı karşıya kaldığı görülüyor. KOAH belirtilerinin diğer bir belirtisi ise kalpte oluşan ritim bozukluğu olarak söylenebilir.
Ayrıca hastanemizden randevu almak için bizi arayabilir yada online randevu alabilirsiniz.