Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid ya da Türkçe anlamı ile basur kişilerin bünyesinde oluşabilen bir hastalık olarak biliniyor. Baktığımızda kişilerin anal kısmında genişlemiş bir biçimde oluşmuş damar yumağına Hemoroid ismi verilmektedir. Basur olarak da bilinen bu hastalığın diğer bir ismi ise mayasıl olarak karşımıza çıkıyor. Hemoroid tedavi edilmediği sürece daha da ileri seviyelere geçiş gösterebilmektedir.

Hemoroid Nedenleri Nelerdir?

Hemoroid nedenleri şöyledir;

  • Bağırsakta oluşabilecek alışkanlık değişikliği
  • Gebelik veya doğum durumu
  • Sedanter yaşam öyküsü
  • Yapılan bazı sporlar sonucu
  • Alkol bağımlıları
  • Kalın bağırsakta oluşabilecek kanserler
  • Sürekli oturarak iş yapan kişiler

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid belirtileri genellikle 5 farklı sebepten oluşmaktadır.

Baktığımızda Hemoroid hastalığının en belirgin belirtilerinin biri rektal kanama olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle makat kısmında oluşan bu kanamanın taze aynı zamanda kırmızı renkli bir yapıya sahip olduğu görülüyor.

Basur hastalığının diğer bir belirtisi ise ağrı olarak bilinmektedir. Kişiler genellikle oturur pozisyonda olduğu sürece kalça kısmında dayanılmaz bir ağrı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durumda sadece basur hastalığından değil diğer birçok hastalıktan da şüphelenmenin doğru bir seçenek olduğunu söylemek lazımdır.

Hemoroid hastalığının belirtileri arasında makat kısmında ele gelebilecek büyüklükte bir şişliğin varlığı olarak bilinmektedir. Daha önce de söylediğimiz gibi Hemoroid hastalığı eğer tedavi edilmezse git gide diğer evrelere geçiş gösteriyor ve kitlenin daha da artmış gösterdiği gözleniyor.

Hemoroid hastalığı olan kişilerin genellikle makat kısmında akıntı olurken bunun yanı sıra ıslaklık hissinin de varlığı söz konusu olmaktadır. Bu durumda yine Hemoroid hastalığından şüphelenmek mümkün olmaktadır.

Basur hastalığının son sebebi ise kalça kısmında sürekli olan kaşıntı olarak biliniyor. Zaten diğer sebepler sizi basur hastalığının teşhisine getirmektedir. Tabii ki de baktığımızda yukarıda yer alan belirtilerinin birçoğu başka hastalıklarında belirtileri olabildiğinden dolayı bu hemoroid (basur) nedir  konuda uzman bir kişiye muayene olmak en doğru seçenek olacaktır.

Hemoroid Tedavi

Hemoroid tedavisi dört farklı şekilde yapılabilmektedir. Öncelikle bağırsak fonksiyonlarının altında yatan kabızlık hissinin giderilmesi ilk tedavi yöntemi olarak biliniyor. hemoroid (basur) nedir Cerrahi yöntem diğer bir seçenek olarak karşımıza çıkarken basur tedavisinde kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi ise çeşitli krem kullanımları olarak karşımıza çıkıyor. Bu hastalık içinde kullanılan son tedavi yöntemi ise diyet yapmak olarak biliniyor.

Ayrıca hastanemizden randevu almak için bizi arayabilir yada online randevu alabilirsiniz.