Göğüs Hastalıkları Nedir ve Hangi Hastalıkları İnceler

Göğüs hastalıkları, akciğere bağlı hastalıklar grubunu inceleyen ve tedavisini üstlenen bir sağlık dalıdır. Her hastanede polikliniği bulunan bir bölümdür. Bir hastaneye göğüs hastalıkları bölümüne gittiğinizde genelde akciğere bağlı hastalığı taşıyan bireyler görürsünüz.

Göğüs Hastalıkları Hangi Hastalıkları İnceler?

Göğüs hastalıkları bu gibi hastalıkların tanısını ve tedavisini yapar. Mesela göğsünüz ağrıyorsa gitmeniz gereken poliklinik göğüs hastalıkları polikiniğidir. Akciğer kanseri daha kapsamlı bir bölümdür, kanser teşhisi göğüs hastalıklarında konulabilir ancak tedaviyi Göğüs hastalıkları nedir ve hangi hastalıkları inceler onkoloji bölümü inceler. Listede yazan diğer hastalıkların tanısını ve tedavisini göğüs hastalıkları bölümü yapar.

  • Göğüs,
  • Akciğer kanseri,
  • Bronşit,
  • Nefes darlığı,
  • Zatürre,
  • Koah
  • Kronik öksürük
  • Alerjik akciğer hastalıkları
  • Sigara bağımlılığı, sigara bırakma
  • Solunum fizyoterapisi

 

Solunum sistemini tutan herhangi bir hastalık akciğer fonksiyonlarını bozarak, horlama, balgam gelmesi, göğüs ve yan ağrısı, sırt ve omuz ağrısı, kilo kaybı, gibi şikayetlere sebep olabilmektedir. Bu tür şikayetlerin tedavisini de göğüs hastalıkları bölümü Göğüs hastalıkları nedir ve hangi hastalıkları inceler yapmaktadır.

Sigara toplum sağlığını tehdit eden etkenlerin başında gelmektedir. Akciğer üzerine direkt etkileriyle kronik bronşit, hem de kanserden ölümlerde birinci sırada yer alan akciğer kanserine neden olmaktadır. Ayrıca özellikle çocuklarda sigara dumanına maruziyet hem Göğüs hastalıkları nedir ve hangi hastalıkları inceler alt solunum yolu enfeksiyonları (zatürre, bronşit) hem de astım gelişimine neden olabilmektedir. Bu vakaları önlemek adına göğüs hastalıkları bölümü tedavi yöntemini belirler.

Göğüs Hastalıkları Bölümü Olmasa Ne Olurdu?

Göğüs hastalıkları çok kapsamlı bir bölüm olduğu için insan hayatını tehdit eden sorunları ortadan kaldırmakta en çok işe yarayan bölümlerden bir tanesidir. Yukarıda da belirtildiği gibi akciğere bağlı hastalıkları kapsar. Akciğer soluk alıp vermemizde etkili Göğüs hastalıkları nedir ve hangi hastalıkları inceler önemli bir organdır ve zarar görmesi halinde hayatımız tehlikeye girer. Göğüs hastalıkları bölümü olmasaydı birçok insan akciğer kanserinden ölebilirdi. En kötüsü birçok insan hastalığına çare bulamayarak eziyet çekebilirdi. Sizler de göğüs ağrılarınızı hafife almayın, küçük belirtiler büyük hastalıklara yol açabilir. En ufak bir şikayette göğüs hastalıkları bölümüne başvurarak gerekli tedavileri olunuz.