Geç Evlilik Doğurganlığı Etkiliyor Mu?

Kadınların iş hayatına atılıp kariyer yapma hayalleri onların evliliğini ertelemesine ve anne olma şanslarını azalmasına neden olmaktadır.   Çünkü erken yaşlarda kadınların yumurtalıklarında yumurta daha fazla olmaktadır. Yumurtalıklarda yumurtanın fazla olması ve yumurtaların kaliteli olması kadının daha çabuk hamile kalmasına olanak sağlamaktadır. Kadınların yumurtalıklarında yumurtalarının fazla Geç evlilik doğurganlığı etkiliyor mu ya da çok olması da tamamen yaşa bağlı olmaktadır. Özellikle 35 yaş üstüne geldiğinde kadınların yumurtalıklarında yumurta kalitesi sayısı öncekine göre biraz daha azalmakta ve 40 yaşına geldiğinde yeniden çoğalmaktadır. Yumurtalık ve yumurta kalitesini düşmesi ya da sayısını azalması da kadının doğal yolla hamile kalmasını engellemekte ya da hamile kalsa bile düşük riski çok yüksek olmaktadır.

 Yumurtalık Yaşlanması Nedir?

Yumurtalık yaşlanması genç yaştaki bayanların yumurtalıklarındaki Geç evlilik doğurganlığı etkiliyor mu yumurta kalitesini azalması ya da geride kalan yumurtaların kalitelerinin düşmesi eylemidir. Genç yaş kadınlarda görülen yumurtalık yaşlanması sonucunda kadınlar maalesef doğal yolla hamile kalamazlar ve tedavi görmek zorunda kalabilirler.

 Doğurganlığı Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bayanlar sınırlı sayıda yumurta rezerviyle dünyaya gelirler ve belli bir süre sonra ve adet dönemi( yumurtlama dönemi) ile beraber bu yumurtaların bir kısmını kaybederler. Bu yüzde yaş ne kadar ilerlese, çok sayıda adet dönemi geçirdiğinden dolayı çok sayıda yumurta kaybetmiş olur. Geç evlilik doğurganlığı etkiliyor mu Bayanların üreme sistemlerini en fazla çalıştığı yaş aralıları ise 20 ile 35 yaştır bu yaşlar aralığı öncesinde ya da daha sonrasında doğurganlık olasılığı daha düşük olmaktadır.   O halde yukarıda verdiğimiz bilgilere dayanarak, doğurganlığı etkileyen faktörlerin başında geç evlilik ve ilerleyen yaş olduğunu ifadesine varabiliriz.  Bunların dışında:

1.Kullanmak olduğunuz kimyasal madde içeren temizlik maddeleri ve kozmetik ürünleri doğurganlığı olumsuz etkilemektedir.

  1.  40 yaş ve üzeri bayanlar menopoz dönemine yatkın olduğundan dolayı bu dönemlerde yumurta kalitesi, sayıları ve doğurganlığı da azalmaktadır.
  2. D vitamini hamile kalmak için çok önemlidir. D vitaminin eksik olan bir kadının doğurganlık seviyesi de en alta inmektedir.
  3. Antideprasan ve sakinleştirici gibi ilaçlar kadınların vücudunda Geç evlilik doğurganlığı etkiliyor mu prolaktin hormonunun seviyesini yükseltir. Prolaktin hormonu ise doğal yola hamile kalınmasını engeller.
  4. Doğal yolla hamile kalmak için tiroit hormonun da sağlıklı olması çok önemlidir. Bu hormonda meydana gelen bir takım değişiklikler kadınlarda kısırlığa neden olmaktadır.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve muayene olmak için Özel doğa hastanemizin uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz. Özel sağlık merkezimize ulaşabileceğiniz iletişim adreslerimiz: Akşemseddin Mah. Doğan Araslı Cad. No: 4 Esenyurt / İstanbul +90 (212) 690 3041