epilepsi nedir  hastalığının tanımına bakacak olursak beyin hücrelerinin geçici olarak anormal tepkimeler göstermesiyle ortaya çıkan bir klinik tablodur. Epilepsi nöbeti başladığı zaman hastada klinik olarak belirli bir süre ile sınırlı olan duygu, hareket, bilinç ve davranış algılamalarında yani bu fonksiyonlarda bozulmalar meydana gelmesidir. Epilepsi nöbetleri hastalarda bazı dönemlerde kendiliğinden meydana gelmektedir. Farklı faktörlere bağlı olarak tekrarlandığı zaman sara hastalığı tanısı konulabilmektedir. Epilepsi hastalığı uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalığın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediği görülmektedir. Yapılan tetkikler sonucu uygulanan tedavi yöntemleri ile hastaların büyük kısmında nöbetler kontrol altına alınarak normal hayatlarını sürdürmeye devam ederler. Uygulanan ilaç tedavisi yöntemlerinin bazı hastalarda gerekli etkiyi göstermediği gözlemlenmiştir.

 

Epilepsi Hastalığının Nedenleri

 

Epilepsi hastalığının birçok farklı nedeni vardır. Epilepsi hastalığının nedenleri arasında genetik faktörler yer almaktadır. Bazı Epilepsi hastalığı türleri ailede vardır. Bunun sonucunda birkaç aile bireyinin de görülmektedir. Bu da genetik faktörlerin epilepsi türlerinde büyük ölçüde etkili olduğunu bize göstermektedir. Bir diğer nedene bakacak olursak doğuştan kaynaklanan bozukluklar olduğunu görmekteyiz. Doğum öncesinde anne karnında oluşan bazı problemler bu kişilerde epilepsi oluşmasına neden olmaktadır. Anne karnındaki fetüs bu dönemde beynin hasar almasına sebep olacak birtakım problemler ile karşılaşmaktadır. Epilepsi hastalığının en büyük nedenlerinden biri de çevresel faktörlerdir. epilepsi nedir Bu çevresel faktörler uykusuzluk, stres, aşırı alkol ve sigara tüketimi regli döneminde ki hormonal değişiklikler epilepsi hastalığını tetikleyen faktörlerden çevresel faktörler kategorisinde yer alan nedenlerdendir.

 

Epilepsi Hastalığı Tedavisi

 

Epilepsi hastalığı tedavi edilebilir bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde her 20 kişiden biri hayatı boyunca bir defa bile olsa epilepsi nöbeti geçirebilmektedir. Çoğunlukla hastaların çoğu ilk nöbet sonunda ilaç kullanmaya başlamaktadır. Uzmanlar ise bunu önermemektedir. Epilepsi hastalığında gerekli tetkikler ve testlerden sonra tedaviye karar verildiği zaman ilaç tedavisine başlanmaktadır. İlk olarak düşük dozda başlanıp ilacın dozu İlerleyen zamanlarda yavaş yavaş artırılmaktadır. Yapılan bu ilaç tedavisi sonrasında genellikle hastaların epilepsi nöbetleri kontrol altına alınabilmektedir. Belirli zamanlarda alınan kan örnekleri ne bakılarak hastalığın düzeyi tespit edilmektedir. Ayrıca hastanemizden randevu almak için bizi arayabilir yada online randevu alabilirsiniz.