Dış Gebelik Nedir

Dış gebelik kadınlar için oldukça ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Döllenmiş yumurtanın rahim içine değil de, rahim dışında bir yere yerleşmesi durumudur. Hamileliğin ilk 3 ayında yaşanan anne ölümlerinin en yaygın nedeni olan dış gebelik, erken teşhis  Dış gebelik nedirDış gebelik nedir edildiğinde anneni hayatın tehlikeye girmeden tedavi edilebilmektedir. Döllenmenin yerleşmesi gereken yer doğal olarak rahim içindir. Oysa ki çeşitli faktörlere bağlı olarakDış gebelik nedir  Dış gebelik nedir bazı kişilerde farklı alanlara yerleşen embriyolar olabilmektedir. Her ne kadar erken tanıya varılsa da dış gebelik hiçbir zaman doğum ile sonuç almaz. Dış gebelik ya ilaçlar ile eritilir ya da cerrahi müdahale ile yerleştiği yerden alınır.

 Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Aslında dış gebelik her kadında belirti göstermemektedir. Yapılan araştırmalara göre günümüzde  her yüz kadından 2 ‘sinde dış gebelik görüldüğü sonucuna varılmıştır. Eğer zamanında müdahale edilmezse rahim dışına Dış gebelik nedir yerleşmiş embriyo büyüdükçe parçalanmaya başlar. İç kanama meydana gelir ve annenin  hayatını kaybetmesine bile neden olacaktır. Dış gebelik nedir Dış gebeliğin ilk ayları normal hamilelik gibi geçer ve anne adet görmez. Adet geçirmesi göğüs uçlarında hassaslaşma ve mide bulantısı gibi belirtiler ortaya çıkar. Fakat ilerledikçe hamilelikte görülmeyen aşırı düzeyde karın ağrısı  ve iç kanama bayılma gibi durumlar görülmeye başlar. Kanamayı durdurmak için cerrahi operasyon yapılmak zorundadır. Erken teşhis hem iç kanmanın oluşmasını engeller hem de enjeksiyon yardımı ile ilaçlar verilerek ameliyatsız bir tedavi şekli uygulanır.

 Dış Gebeliği Oluşturan Risk Faktörleri Nelerdir?

Cinsel hayatı hareketli geçen her kadını dış gebelik geçirme olasılığı oldukça yüksektir. Ancak en yaygın ve bilinen risk faktörleri ise şunlardır;

  • İleri yaş, yani 35 yaşından sonra hem bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarını dış gebelik geçirme ihtimali oldukça yüksektir.
  • Annenin birden fazla kürtaj olması.
  • Çok sık düşük yapan ya da bebeğini aldıran anneler de dış gebelik meydana gelebilir
  • Doğurganlık ilaçlarının çok kullanımı
  • Cinsel ilişki ile bulaşan çeşitli hastalık ve enfeksiyonlar
  • Başarısız tüp bağlama işlemi,
  • Hormonal faktörler ve annenin daha önce geçirdiği dış gebelik öyküsü

Yukarıda saydığımız faktörleri Dış gebelik nedir taşıyanların dış gebelik geçirme olasılığı oldukça yüksektir. Bu konuda bilgi almak ve dış gebelikten korunma yollarını öğrenmek için kadın hastalıkları uzmanından bilgi alabilirsiniz.