Dahiliye Hastalıkları Uzmanını Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hastalık kişinin ruhen, bedenen ve ya sosyal yönden tam bir iyilik halinde olmaması ve vücut dengesinin bozulması durumudur. Hastalık halinde her birey sağlığına yeniden kavuşmak için bu alanda eğitim almış uzmanlara danışır gerekli tahlilleri yaptırıp hastalığının tedavisi için adım atar. Geçmişte bitkisel ilaçlar ile hastalık tedavi edilemeye çalışılır iken teknolojinin gelişmesi ile sentetik ilaçlar ameliyatlar ile tedaviler daha kısa sürede ve kalıcı olarak sağlanabilmektedir.

Hastalıklar sağlık biliminin gelişmesi ile sınıflandırılmış ve insanların hizmet alamsı kolaylaştırılmıştır. Dahiliye hastalıkları /İç hastalıkları da bir sağlık dalıdır. Dâhiliye ünitesi tüm hastalıkların tanısını koymak için temel basamak olup muayene işleminden sonra bu alanla ilgilenen üniteye hasta yönlendirilir. Yüksek ateş ile hastaneye başvuran bir hasta önce Dahiliye hastalıkları uzmanını seçerken dikkat etmeniz gerekenler dâhiliye uzmanı tarafından muayene edilmekte ve daha sonrasında hastalığın temelinde yatan sebebe göre yönlendirilir.

Dahiliye Hangi Hastalara Bakar?

Çocukluk çağını atlatmış her bireyin iç organ sistemleri ile ilgili şikâyetleri inceler tedavisini sağlar ve hastalığın ilerlememesi için gerekli önlemleri alır. Birçok belirti ve hastalık iç hastalıkların ilgi alanına girmektedir. Üst ve alt solunum hastalıkları (bademcik, bronşektazi, bronşit, amfizem vb…) mide ve bağırsak sistemi hastalıkları, hipertansiyon, Dahiliye hastalıkları uzmanını seçerken dikkat etmeniz gerekenler böbrek hastalıkları, diyabet, guatır hastalıkları dâhiliye alanının uzmanlığına girer.

Hangi Belirtilerde Dahiliye Polikinliğine Gitmeliyiz?

Ağız kuruluğu, göğüs ağrısı, terleme, terleme, mide ağrısı, reflü, gastrit, ülser, diyare, kabızlık, tansiyon, kulak çınlaması, baş dönmesi, mide bulantısı, taşikardi Dahiliye hastalıkları uzmanını seçerken dikkat etmeniz gerekenler gibi durumlarda dâhiliye polikinliğine görünebilirsiniz.

Dahiliye Uzmanını Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Alanında iyi bir eğitim almış olup aldıkları teorik eğitim ile Dahiliye hastalıkları uzmanını seçerken dikkat etmeniz gerekenler uygulamayı birleştirecek kapasiteye sahip olmalıdır. Güler yüzlü ve empati yeteneği gelişmiş olmalı ve insan hayatına önem veren bir kişiliğe sahip olmalıdır. Sabırlı olmalı ve hastalıklar hakkında detaylı bilgiye sahip olduğu gibi benzer hastalıkların ayırt edici özelliklerini bilmeli mesleğini sevmelidir. Tanıya yaklaşımda eksiksiz mantıksal ve bilimsel yaklaşmalı ve sizleri birer hasta organ olarak değil de bir birey bir bütün olarak görmelidir. Kısacası klinik değerlendirme, teşhis koyma, tanıyı tanıma, problem çözme alanında uzmanlaşmış tam bir yeterliliğe sahip bir dahiliye uzmanı seçmeye özen göstermelisiniz.