Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyon Nedenleri

Çocuklarda en sık görülen hastalıklardan bir tanesi de idrar yolu enfeksiyonlarıdır.   Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra gelen idrar yolu enfeksiyonları;  ürener sisteminde olan üreterler, böbrekler ve mesane gibi organların bakteriler başta olmak üzere mikroplar oluşması eylemidir.  Çocukluk çağında daha çok görülmesini yanı sıra tekrarlayıcı özelliği de bulunmaktadır bebeklik döneminde görülen idrar yolu enfeksiyonları zamanında tedavi edilmezse ya da tekrarlarda böbreklerde gelişim sorunları ya da hasarları gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bunun için çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarının çocuklarda idrar yolu enfeksiyon nedenleri tanısı ve zamanında doğru tedavi ile tedavi edilerek takibinin yapılması çok önemli bir konu olmaktadır.

 Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

1.İdrar yolu enfeksiyonları en çok yeni doğan bebeklerde görülür. Bunun nedeni ise bebeklerin bağışık sistemlerinin zayıf olması ya da tam gelişmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.

2.Kız çocukların üretrası erkek çocukların üretrasına göre daha kısadır. Bu da mikrop ve zararlı bakterilerin idrar yoluna daha çabuk ulaşmasına ve idrar yolu enfeksiyonun oluşmasına neden olur.

  1. İşeme soruları gibi mesanenin boşatılmasında sorun olan durumlarda idrar yolu enfeksiyonuna neden olur
  2. İdrarı çok tutmak idrar akımının hızının yavaşlanırdır çocuklarda idrar yolu enfeksiyon nedenleri ve bu durumda idrar yolunda bulunan bakteri ve mikropları yeterince temizleyemediği için idrar yolu enfeksiyonunu daha yatkın kılar.

 İdrar yolu Enfeksiyonlarının Belirtileri Nelerdir?

 İdrar yolu enfeksiyonları 0 ile 2 yaş arası çocuklarda kendini pek belli etmez. Ancak yüksek ateş görülen tüm bebeklerde bu durum araştırılmalıdır. çocuklarda idrar yolu enfeksiyon nedenleri Çocukların idrarını kesik kesik yapması,   idrarını yaparken zorlanması ve ağlaması, erkek çocukların idrarını fışkırtmaması ve idrarını kötü kokması idrar yolu enfeksiyonlarını en belirgin belirtileridir. Bebeklerde ise uzun süreli sarılık, hareketsizlik uykuya düşkünlük, çocuklarda idrar yolu enfeksiyon nedenleri ishal, kilo almama, huzursuzluk, kusma gibi belirtileri ile kendini belli etmektedir.  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları tanısı tedavisi ve korunma yolları için Özel Doğa Hastanemizin uzmanlarından destek alabilirsiniz. Özel sağlık merkezimize ulaşabileceğiniz adresimiz: Akşemseddin Mah. Doğan Araslı Cad. No: 4 Esenyurt / İstanbul +90 (212) 690 3041