Çocuklarda Ateş Ve Soğuk Algınlığı Belirtileri Ve Tedavisi

  Çocuklarda en sık rastlanan sağlık problemlerinden biri de soğuk algınlığı ve yüksek ateştir. Her iki sağlık sorununda da dikkat edilmez ise ilerleme meydana gelebilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yüksek ateş durumu eğer doğru ve zamanında müdahale edilmez ise havale gibi ciddi sorunları beraberinde getirirken, soğuk algınlığı sorunu doğru tedavi yöntemi uygulanmadığı taktirde bronşit, zatürree gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu yüzden basit gibi görünen soğuk algınlığı ve yüksek ateş durumuna dikkat çocuklarda ateş ve soğuk algınlığı edilmeli ve mutlaka uzman hekimlere danışılmalıdır.

Çocuklarda Soğuk Algınlığı Belirtileri

Çocuklarda soğuk algınlığının pek çok belirtisi olabilmektedir. Genel olarak belirtileri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Hafif ateş, hapşırma, öksürük, burun tıkanıklığı
  2. Burun akıntısı, nefes almakta güçlük
  3. Boğaz ağrısı, hırıltılı nefes alma,
  4. İştah kaybı,
  5. Halsizlik gibi pek çok belirtisi olmaktadır.

Çocuğunuzda bu veya benzeri belirtiler görülüyorsa vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Çocuklarda Yüksek Ateş Belirtileri

Çocuklarda yüksek ateş durumunda bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Yüksek ateş durumunda çocuk normalden daha huysuz ve halsiz olmaktadır. Aynı zamanda uyuklama ve dalgınlık gibi durumlar gözlenebilir. Yüksek ateşin belirtilerinden diğerleri ise; baş ağrısı, baş dönmesi, iştah kaybı, karın ağrısı, çocuklarda ateş ve soğuk algınlığı kusma, mide bulantısı, kulakta ağrı, titreme ve üşüme hissi gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Çocukta ateşin yüksek olduğu anlaşıldığında öncelikle giysileri çıkarılmalıdır. Oda sıcaklığı mümkün mertebe düşürülmeli ve oda havalandırılmalıdır. Çocuğun bol sıvı tüketilmesi sağlanmalı çocuklarda ateş ve soğuk algınlığı ve çok soğuk olmayan ılık ıslak havlu ile çocuğun ateşi alınmalıdır. Bunlar yüksek ateş durumunda ilk yapılacak olan müdahalelerdir. Tüm bunların yapılmasına rağmen ateş düşmüyor veya düşüyor ancak hemen tekrarlıyor ise mutlaka uzman hekimlerden destek alınmalıdır.

Çocuklarda Soğuk Algınlığı Ve Yüksek Ateş Tedavisi

  Çocuklarda özellikle mevsim geçişlerinde sık rastlanan soğuk algınlığı ve yüksek ateş sorunu karşısında anne babalar ilk müdahaleyi yapsalar da mutlaka güvenilir, kaliteli ve çocuklarda ateş ve soğuk algınlığı doğru hizmet sunan bir hastaneye gitmelidir. Bu konuda Doğa Hastanemiz sizlere kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Hastanemiz Akşemseddin Mahallesi, Doğan Araslı Caddesi, No:4, Esenyurt/İstanbul adresinde bulunmaktadır. Hastanemize +90 (212) 690 3041 iletişim numarasından istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.