Check up nedir Kimlere, Nasıl Yapılmalı

Birçok sağlık probleminin erken teşhisinde önemli bir yeri olan ve erken tanıda teşhisi kolaylaştıran check up yılda en az bir kere yapılması gereken bir sağlık taramasıdır. Hastalıkların check up nedir kimlere, nasıl yapılmalı erken teşhisinde ve tesbitin de zamanında tedavi olanağı sunarak sağlığınıza kavuşmanız da gerekli ve önemli bir işlemdir.

Check Up Kimlere Yapılır?  

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak yaptırılması gereken check up özelikle 50 yaş üstü erkeklerde akciğer, kolon, prostat kanseri teşhisleri bayanlarda kalp damar hastalıkları, kemik erimesi, rahim kanseri ve meme kanseri gibi hastalıkları teşhis etmek açısından check up yaptırılması gereklidir. Check up riskli durumları ortaya çıkararak erken tedavi ile hastanın sağlığına kavuşması açısından önem taşır. Check up’ın ayrıca nörolojik hastalıkları belirlemesi ve iç hastalıkları gibi hastalıkları belirlemesi yönünden check up nedir kimlere, nasıl yapılmalı yıllık olarak rutin kontrollerinin yapılması önemlidir.

Check Up Nasıl Yapılır?  

Kişinin check up yaptırmayı düşünmesi ile yaptırırken bazı dikkat etmesi gereken şeylerde bulunmaktadır.

1- Önceden çıkan teşhis ve sonuçları götürmesi gerekir.

2- Randevu  alarak ve check up için gelirken bir şey yemeden gelmeniz gerekir.

3- Check up’a gelirken rahat kıyafetlerle gelmeniz gerekir.

4- Kullanılan ilaçları doktorunuza bildirmeniz gerekir.

5- Bayanlar adet döneminin dışında olan günlerde check up yaptırmalıdır.

6- Hamilelik durumu varsa doktora söylemelidir.

Check up yaptırırken hastanın kan sayımına bakılır ve bağışıklık durumu ve beslenmesi yönünde durumuna bakılarak diğer tarama testleri de bu doğrultuda değerlendirilmektedir. Düzenli olarak check kontrolünden geçmek hayatınızı kurtarabilir.  Check Up için uygun olan hastanelerde kontrollerin yapılması gerekir. Her yaşa ve cinsiyete göre check up paketleri farklılık gösterebilir. Rahatsızlığınızın boyutunu öğrenmek için çeşitli testlerden geçerek ve check Up’a girerek rahatsızlığın ne olduğu anlaşılabilir. Buna göre doktorunuz gereken tedavi yollarını ve aşamalarını size söyleyecektir. Check Up yaptırmadan C ve check up nedir kimlere, nasıl yapılmalı D vitamini içeren besinleri belirli oranda tüketmeniz gerekmektedir. Yapılan doktor muayenesi ve hastanın alışkanlıkları değerlendirilerek doktor tarafından gereken tanı konulmaktadır.  Check up hayat kurtaran tıp dünyasında çığır açan bir uygulama olarak yaptırılmalıdır.  Akşemseddin Mah. Doğan Araslı Cad. No: 4 Esenyurt / İstanbul +90 (212) 690 3041 numaralardan bizimle iletişeme geçebilirsiniz.