bronşit nedir bir solunum yolu hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Akciğerlere hava taşıyan solunum boruları ilk düzeydeki zarın iltihaplanması sonucunda meydana gelen bronşitin akut ve kronik olarak iki farklı türü bulunmaktadır. Bu türler yapılan tetkik ve testler sonucunda varlığı ortaya çıkarmaktadır. Akut bronşitin ne olduğuna bakacak olursak genellikle kızamık boğmaca grip tifo gibi hastalıklar arasında görülen kronik bronşit daha ciddi ve tedavi gerektiren bir bronşit türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bronşitin sebep olduğu öksürük bazı durumlarda kuru olabilmektedir. Balgamla birlikte görülen bronşit öksürüğü yoğun ve şiddetlidir. Bronşit hastaları sık sık ve derin öksürme sonucunda karın kaslarında ağrıya yol açacak dereceye kadar şiddetlenmektedir. Bronşit hastaları öksürdükten sonra genelde balgam atmaktadır. Bu balgam genellikle şeffaf sarı yeşil ve gri renkte olabilmektedir. Hasta öksürüğe ve enfeksiyona bağlı olarak halsiz düşebilmektedir. Hafif ateş ve ürpermede ortaya çıkabilmektedir. Akut bronşit bulaşıcı olabilmektedir.

 

Bronşit Belirtileri

Bronşit hastaları birçok belirti ile doktora başvurabilmektedir. Bu belirtilerden en belirgin olanı geçmeyen kuru öksürüklerdir. Bronşitin neden olduğu bu kuru öksürükler bazı durumlarda balgam atma ile birlikte görülmektedir. Bronşit öksürüğü şiddetli ve yoğun olabilmektedir. Hastanın sık sık öksürmesi sonucunda doktora başvurarak bu hastalığı gerekli tetkikler sonucunda ortaya çıkarılabilmektedir. Bronşit hastalığının bir diğer belirtisi de hırıltılı solunumlardır. Akciğere hava giriş çıkışını sağlayan bronşlar iltihaplanma ve balgam nedeniyle daralarak kişinin hırıltılı nefes alıp vermesini sebep olmaktadır. Bunun sonucunda hasta nefes darlığı yaşayabilmektedir. Bir diğer belirti de balgamın rengidir. Bronşit sonucu oluşan öksürükle birlikte atılan balgamların rengi ile de hastalığın tetkik onunla bilmektedir. Bronşit ile ortaya çıkan balgamın rengi genellikle şeffaf sarı gri ve yeşil renkte olabilmektedir. Çok nadir olarak da kanlı balgam da görülebilmektedir.

 

Bronşit Tedavisi

bronşit nedir genellikle herhangi bir tedavi ve cerrahi müdahale olmadan da iyileşebilmektedir. Bronşit tedavisi için hastalarda görülen bulgular yapılan tetkikler sonucu gereken tedavi yöntemi belirlenmektedir. Bronşit hastalığı ile doktora başvuran hastalara uygulanan en sık tedavi yöntemi ilaç yöntemidir. Verilen antibiyotikler ve spreyler sonucu hastalık kontrol altına alınabilmektedir. Ayrıca hastanemizden randevu almak için bizi arayabilir yada online randevu alabilirsiniz.