Bilgisayarlı Tomografi Nedir?

Bilgisayarlı Tomografi röntgen ışınları olarak adlandırılan X ışınları ile vücudun çeşitli dilimlerinin uygun bir şekilde incelenmesi için yapılan uygulamaya verilen ad olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayarlı tomografi işlemi vücut içinde yer alan organların çeşitli hastalıklara yakalanıp yakalanmadığını konusunda bilgi sahibi olmak için kullanılan bir uygulama yöntemidir. Bakıldığında teknolojinin gelişmesi ile bilgisayarlı tomografi makinalarının hızları oldukça artmış ve bu yüzden ise kesit kalınlıklarının azalış gösterdiği bilinmiyor.

Bilgisayarlı tomografi sadece bir nefes tutma süresi içerisinde tüm vücudu görüntüleme ihtimali söz konusu olmaktadır. Yapılan çekimler bilgisayar ortamına aktarılması ve böylelikle daha iyi bir şekilde analiz etme ihtimali söz konusu olmaktadır. Bilgisayarlı tomografi uygulamasına giriş yapan hastaları herhangi bir masa üzerinde hareketsiz bir biçimde beklemesi gerekiyor. Ayrıca şunu da belirtmek gerekiyor ki bilgisayarlı tomografi sırasında kişilerin herhangi bir ağrı ya da acı hissi ile karşı karşıya kalmaması mümkün oluyor.

BT nerede kullanılır?

Bilgisayarlı tomografi nerede kullanılır sorusu oldukça merak edilen bir konu olarak bilinmektedir. Baktığımızda genellikle bu yöntem ile karın ve göğüs organlarının görüntülü işlemi yapılıyor. Tabii ki de buna ek olarak kalp, akciğer, karaciğer, Pankreas ve sinüsler gibi çeşitli organların hastalıklarında da tetkik için bilgisayarlı tomografi uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Özellikle tramva geçiren hastalarda daha hızlı tarama işlemi yapılabilmesi için bu yöntemin kullanıldığı görülüyor. Sonuç olarak bilgisayarlı tomografi neredeyse vücudun her tarafında yer alan organların herhangi bir hastalığa yakalanıp yakalanmadı konusunda görüntüleme işlemini yaranmak için kullanılan bir uygulama olarak biliniyor.

BT Nasıl çekilir?

Bilgisayarlı tomografi öncelikle hastane bilgisayarlı tomografi nedir randevu işlemi ile başlatılan bir süreç olarak biliniyor. Bu uygulamanın yapılmaması gibi bir durumun olmaması için çekim öncesinde 6 saat aç kalmak gerekiyor ve bunun yanında bir gün öncesinde spor yapılmaması da lazımdır. Şunu da söylemek gerekiyor ki tetkik öncesinde bol su tüketmek size fayda sağlayacaktır.

BT işlemi öncesinde kişilere radyoaktif aktif madde içeren bir sıvının verildiği bilinmektedir. Daha sonra ise kişilere belli bir masa üzerinde almakta ve burada bilgisayarlı tomografi işlemi için çekimleri geçiş yapılmaktadır. Çekim sırasında kişilerin herhangi bir hareket yapmaması öneriliyor.

Ayrıca hastanemizden randevu almak için bizi arayabilir yada online randevu alabilirsiniz.