Astigmat

Astigmat göz hastalıkları içerisinde en fazla karşılaşılan hastalıklar içerisinde yer alıyor. Astigmat gözün en ön tabakası olarak karşımıza çıkan korneanın bozulması sonucunda gözün ışığı kırmaması ve bu durum sonucunda da gözün görüntüyü net bir şekilde oluşturamaması sonucu oluşan görme bozukluğu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilindiği gibi kornea normal bir durumda düzgün aynı zamanda yuvarlak bir yapıya sahip olduğu biliniyor. Astigmat rahatsızlığı olan kişilerde ise korneanın yumurtaya da beyzbol topuna benzer bir şekilde oluşmuş bir görüntüsünü söz konusu olduğu görülüyor. Bazen dikey bir şekilde oluşabilen kornea bozuklukları bazen ise yatay bir şekilde bozulduğu bilinmektedir. Normal korneanın tek bir odak noktası yer alırken astigmat olan kişilerin çift odak noktası yer alıyor.

Astigmat Belirtileri

Astigmat belirtileri çocuklarda ve yetişkinlerde farklı belirtiler ile karşımıza çıkabiliyor.

Çocuklarda oluşan belirtiler şöyledir;

  • Çocukların gözlerini kısarak bakması
  • Okuma yaparken okunan yerin yüz kısmında daha yakın tutulması
  • Yazı yazarken yazıların bozuk bir şekilde yazılması
  • Özellikle koşu durumunda sebepsiz bir nedenden dolayı dengenin kaydedilip düşülmesi
  • Herhangi bir yere bakarken düz değil de yatay bir pozisyonda ve başı sağa sola çevirerek o noktaya bakmak astigmat belirtileri olarak bilinmektedir.

Yetişkinlerdeki belirtileri ise şöyledir;

  • Bakarken bulanık görme ve bakılan yerin mesafesi arttıkça netliğinin azalması
  • Okuma yaparken ya da belli zamanlarda baş ve göz kısmında ağrı
  • Okuma yaparken dikkatin dağılması
  • Herhangi bir yere bakarken gözlerin erken yorgunluk belirtisi göstermesi

Her ne kadar yukarıdaki belirtiler astigmat belirtisi olarak bilinse de bu konuda en iyi teşhisi astigmat testi yaparak koymak mümkün olmaktadır. Ayrıca yılda bir kez göz doktorlarına da başvuru yaparak muayene olmanızda sizin astigmat olup olmadığınızı konusunda fikir sahibi olmanıza yardımcı olur.

Astigmat Tedavisi

Astigmat tedavisi olan bir hastalık olarak bilinmektedir. Baktığımızda bu hastalığın üç farklı tedavi yöntemi yer almaktadır.

Klasik tedavi olarak gözlük tedavisi ile astigmat tedavisi yapmak mümkün oluyor.

Gözlük tercihi olmayan kişilerin diğer bir tedavi yöntemi olarak kullanılan lens yöntemini kullanması yine astigmat tedavisinde kullanılan bir tedavi olarak biliniyor.

Astigmat hastalığı için kullanılan son tedavi yöntemi ise lazer tedavisi olarak bilinmekte ve bu yöntem her astigmat hastasına da uygulanmadığını söylemek lazımdır.

Ayrıca hastanemizden randevu almak için bizi arayabilir yada online randevu alabilirsiniz.