Apandisit Nedir?

Apandisit kör bağırsak olarak adlandırılan bölgenin üzerinde yer alan apandisin çeşitli sebeplerden dolayı iltihaplanması ile ortaya çıkan ve şiddetli ağrıların yer aldığı önemli bir enfeksiyon hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Baktığımızda apandis patlaması sonucunda kişilerin hayatlarını oldukça tehlikeli bir boyuta taşındığı görülüyor.

Apandisi patlayan kişilerin acilen hastaneye yatması gerekmektedir. Bu hastalığın tedavisi ise iltihaplı olan bölgenin yani apandisin bir kısmı kesilip çıkarılması olarak biliniyor. Genellikle apandisit ameliyatları çok kısa sürede yapılmakta ve kişilerin hayatları normal düzene girdiği gözlenmektedir.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit belirtileri çeşitli belirtiden oluşuyor. Baktığımızda apandisit belirtileri arasında en fazla bilinen belirtilerden birini karın ağrısı olarak karşımıza çıktığını söylemek lazımdır. Donuk bir şekilde olan bu ağrılar aynı zamanda sürekli kişinin bünyesinde yer alıyor. Genellikle kişilerin karnın sağ alt kısmında bıçak saplanır gibi ağrıların oluştuğu gözlenmektedir. Apandisit patlamasına yakın bu ağrıların daha da çok artış gösterdiği görülüyor. İlk başta sağ alt kısımda başlayan ağrılar daha sonra ise sol alt kadrana doğru geçiş göstermektedir.

Apandisit belirtilerinin diğer bir tanesi ise kabızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine bu belirtide apandisit belirtilerinin en belirgin özelliklerinden biri olarak biliniyor. Baktığımızda bu belirti genellikle karın ağrısıyla aynı anda karşımıza çıkmaktadır. Yani kişilerde apandisit var ise kabızlığında varlığı söz konusu olabilmektedir.

Apandisit hastalığının ortaya çıkmadan önce gösterdiği belirtilerden bir önünde iştahsızlık olarak söylemek mümkündür. Genellikle apandisit hastalığı olan kişilerin %90 kısmında bu belirtinin ortaya çıktığı gözleniyor.

Apandisit belirtileri diğer bir belirtisi de bulantı ve kusma olarak bilinir. Her hastada olmasa da genel olarak hasta sayılarının yüzde yetmiş kısmında bu belirtinin yer aldığı görülüyor. Kişilerde kusmalar çok şiddetli olmamaktadır Eğer şiddetli oluyorsa apandisit değil başka hastalıkların nedeni olabileceği düşünmek daha doğru bir karar olacaktır. Baktığımızda kusmaları olan kişilerin genellikle bu kusmalar ağrılardan sonra ortaya çıktığı biliniyor. Eğer kişilerde kusma önce ağrı sonra oluşuyorsa bu genellikle başka bir hastalığın sebebi olarak karşımıza çıkıyor.

Enfeksiyon hastalığı olan apandisitin belirtileri arasında ateş yer aldığı görülüyor. Genellikle orta dereceli bir ateşin varlığı söz konusu olurken 38 derecenin üzerinde ateşin olmadığı da gözlenmiştir. Kişilerde 39 derecenin üzerinde ateşin varlığı söz konusu olursa apandisit nedir bu başka bir hastalığın komplikasyonu olabilmektedir.

Taşikardi ya da Türkçe anlamıyla hızlı Kalp atımı apandisitin belirtileri içerisinde yer alan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Baktığımızda bu taşikardi seviyesi hafif seviyelerde bulunmaktadır ve 120 ile 140 kalp atımı mevcut olmaktadır.

Ayrıca hastanemizden randevu almak için bizi arayabilir yada online randevu alabilirsiniz.