Aft Nedir Ve Ağız İçinde Neden Çıkar Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ağızda dil, yanak, diş eti ve damak gibi bölgelerde çıkan yaralara aft denir. Aft, kişinin bir şeyler yiyip içmesine ve düzgün konuşmasına engel olur. Daha çok kadınlarda görülen aft, ağızda ağrılara neden olur. Ağızda oluşan sızılı yaralar kesinlikle ihmal edilmemeli ve tedavi olunmalıdır. Aft nedir ve ağız içinde neden çıkar Aft bulaşıcı bir hastalık değildir ve yayılma göstermez.

Ağız İçinde Aft Niye Çıkar?

Demir ve vitaminler cildi korur ve kan hücrelerini üreterek ağız yaralarının oluşmasını önler. Demir ve vitamin eksikliği ağızda yaralar oluşmasına neden olabilir. Kötü beslenme alışkanlığı da ağızda aft çıkmasına ortam hazırlar.

Bağışıklık hastalığı, asitli yiyecekler ve içecekler, özellikle adet dönemlerindeki hormonal dengesizlik, bazı diş macunları, aşırı çikolata. Kahve yemek, aşırı baharatlı ve tuzlu gıdalar, mide mikropları, alerjiler, stres, sigara ve alkol tüketimi, uzun süre antibiyotik kullanımı, uzun süren ateş, Aft nedir ve ağız içinde neden çıkar çok sıcak ya da soğuk yiyecek ve içecek tüketmek ve yanlışlıkla yanağı ısırmak da ağızda yaralar oluşturur.

Afttan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Bir bardak suyun içine 2 kaşık tuz eklenerek ağızda gargara yapılmalıdır. Dişler düzenli fırçalanmalı, ağız temiz tutulmalı ve her gün yoğurt yenilmelidir. Çok sert diş fırçası kullanmak yerine daha yumuşak uçlu fırçalar kullanmaya çalışın.

Yemek yerken ya da sakız çiğnerken konuşmamaya özen göstererek ve stres ve kaygıdan uzak durarak da sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca, gerekirse vitamin ve mineral eksikliği için Aft nedir ve ağız içinde neden çıkar takviyeler alınmalı ve en az altı ayda bir diş doktoruna düzenli olarak kontrole gidilmelidir. Aşırı baharatlı, tuzlu ve asitli yiyeceklerden uzak durulmalı ve ağrıyı azaltmak için süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Eğer çok ağrınız varsa yaraya bal ya da Hindistan cevizi yağı sürerek ağrıyı azaltabilirsiniz.

Aft Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erken teşhisle iyi sonuçlar alınabilir. Herhangi bir tedavi uygulanmadan da aft yaraları en geç bir iki hafta içinde iyileşir. Vitamin, demir, mineral ve çinko eksikliği varsa Aft nedir ve ağız içinde neden çıkar doktora gidilmeli ve destek alınmalıdır. Eğer aftlarda çok ağrı varsa ve 2 haftadan uzun sürmüşse hemen doktora başvurmalısınız. Özel Doğa Hastanemize gelerek uzman ve tecrübeli doktorlarımızdan detaylı bilgi alarak görüşme sağlayabilirsiniz. Akşemseddin Mah. Doğan Araslı Cad. No: 4 Esenyurt / İstanbul +90 (212) 690 3041 iletişim bilgilerinden merkezimize gelebilirsiniz.