Adet Sancılarına İyi Gelecek Yöntemler

Adet sancıları sağlıklı her kadının doğurganlığının bir göstergesi olarak menopoza kadar devam eden “adet görme” olgusunun bir sonucudur.

Adet Sancılarının Nedenleri Nelerdir? 

1-Rahim Ağzı Darlığı: Rahimde var olan kanamanın vajinaya ulaşmaya çalıştığı kanalın darlığı sonucu meydana gelen basıncın verdiği ağrıdır. Bu durumda sancılı bir adet dönemi geçirebilirsiniz.

2-Pelvik İnflamatuar Hastalık: Yumurtalık, rahim ve rahim boynu gibi kadın üreme organlarında oluşan iltihaplı bir enfeksiyondur. Ağrıya neden olur.

3-Miyomlar: Rahim çevresinde oluşan tümörlere miyom denir. Ağrılı adet dönemlerinin en büyük nedenlerindendir.

4-Adenomiyozis: Rahim içi tabakanın rahmin kas tabakasına içine doğru ilerlemesidir. Adet sancılarına neden olabilecek bir durumdur.

5-Endometriozist (çikolata kisti): Karnın alt kısmında, rahmin dışında doku oluşup farklı organlara yayılması durumudur.

6-Kist ve Tümörler: Rahimde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan iyi-kötü huylu kitlelerdir. Adet sancılarına neden olabilirler.

Diğer nedenler:

  • Magnezyum Eksikliği
  • Soğukta Kalma
  • Genetik Faktörler
  • Hormon Bozuklukları
  • Kızlık zarının tamamen kapalı olma durumu (Hymen İmperforatus)

Adet sancıları yaşam kalitemizi düşüren adet sancılarına iyi gelecek yöntemler ağrılardan olmakla beraber tedavisi için ağrı kesici kullanılmasının önerilmediği bir sancı türüdür.

1-Vücudu sıcak tutmak: Özellikle ayakların sıcak tutulması adet sancısını önemli ölçüde azaltan bir yöntemdir. Adet dönemlerinde çorap veya terlik giymek bu açıdan büyük önem taşır. Sıcak su torbası yardımı ile bel ve kasık bölgelerini sıcak tutmak da işe yarayacaktır.

2-Egzersiz yapmak: Egzersiz adet sancılarına iyi gelecek yöntemler yapmak vücuttaki kan dolaşımını hızlandıracak ve adet dönemlerinizin daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Özellikle yürüyüş ve açma-germe adet sancılarına iyi gelecek yöntemler egzersizleri tavsiye edilir.

3-Hayıt Otu Tohumu: Hayıt otu tohumu kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonu salgılanmasına yardımcı olarak, hipofiz bezinde prolaktin oluşumunu azaltır ve adet sancısını hafifletir. Ayrıca göğüs hassasiyeti, sivilce oluşumu ve miyom oluşumunun engeller, menopoz belirtilerini hafifletir ve adet düzensizliği sorununa yardımcı olur. Günde bir tatlı kaşığı hayıt otu tohumunu hafifçe ezip 1 bardak kaynamış suya atıp üzerini örterek 15dk demlenmesini bekleyin. Ardından süzme işlemini gerçekleştirip içebilirsiniz. Günde en fazla 2 bardak içilmesi tavsiye edilir.

Adet sancılarınız adet sancılarına iyi gelecek yöntemler konusunda bu gibi yöntemler her zaman etkili olmayabilir. Bu nedenle öncelikle bir hekime görünmenizi tavsiye ederiz. Bunun için Özel Doğa Hastanemizde adet sancılarına iyi gelecek yöntemler bulunan alanında uzman hekimlerimiz her zaman hizmetinizdedir.

Akşemseddin Mah. Doğan Araslı cad. No:4 Esenyurt/İstanbul +90 (212) 690 3041 adres ve iletişim bilgilerimizden yararlanarak hekimlerimiz ile doğrudan bağlantı sağlayabilirsiniz.